חזון

לעתיד ירוק יותר

פרויקט ערוגה לכל ילד הינו רעיון חדשני ופשוט להפליא. מטרתו: לאפשר לילד כיחיד וכחלק מקבוצה, להתחבר לאדמה ולהרגיש שותפים ואחראים לאיכות הסביבה בה אנו חיים.

 

זהו רעיון שנועד לעורר בכולנו השראה. אנו מזמינים אתכם לעשיה חיובית: דרך שיתוף פעולה, זריעה, שתילה, יצירה והקמה של גינות לימודיות וקהילתיות ברחבי המדינה.

אנו נמצאים בנקודת זמן חשובה מאד בהיסטוריה שלנו. זמן הבחירה.

באיזו עולם אנו רוצים לחיות? עניין המזון הפך היום להיות יקר מאי פעם. כמות הכימיקלים, הורמונים, צבעי מאכל מסרטנים, משפרי טעם רעילים, הקרנות על ירקות ופירות, הג'אנק-פוד וחומרי ההדברה הרבים שאנו מכניסים לגופינו כל יום אינם מטיבים כלל עם בריאות הילדים.  חישבו לרגע כיצד תשפיע תזונה בריאה וטבעית על חיי הילדים.

"הנך מה שאתה אוכל" או, "יהיו מזונותיך תרופותיך" כפי שאמר הרמב"ם במאה ה-12…

התקופה בה אנו חיים כיום מאופיינת בעליית המודעות לצורך הקיומי בשינוי הרגלי החיים בחברה המערבית. בעיות כמו: מחסור במזון טבעי הנקי מחומרים כימיקליים, אויר הנקי ממזהמים, ומים הנקיים מדטרגנטיים מהווים אתגרים המחייבים אותנו כחברה למצוא להן פתרונות. פתרון בעל השלכות לטווח ארוך הינו חינוך הדור הצעיר לצורך בנקיטת פעולה לשמירה על הסביבה, מכונה גם "חינוך סביבתי".

לחינוך, פנים רבות וכל מחנך יודע לומר שכדי "להגיע" ללבם ולמשוך את תשומת ליבם של ילדים יש צורך בפעילות חווייתית שתערב את הילדים בעשיה. כמו כן, כחלק ממדיניות "יום לימודים ארוך" בתי ספר נדרשים להציע במסגרתם פעילויות העשרה ועל כן הם נמצאים בחיפוש תמידי אחר תוכניות שיענו על צורכיהם. עם זאת, על מנהלי/ות בתי הספר ישנו עומס רב של משימות ומגבלות תקציביות ומבניות שונות. לפיכך יש צורך בתוכניות זולות שיהיו פשוטות ליישום ושילוב בפעילות השוטפת.

במקביל, משרד החינוך מעודד ומתקצב את מסגרות החינוך לפתח וליישם תוכניות ל"חינוך סביבתי"1. ואכן, בתחום זה, קיימות תוכניות לימוד רבות ומגוונות המופעלות הן ע"י המסגרות עצמן והן ע"י גופים פרטיים ממקורות שונים. לרוב, הנושאים בהם עוסקות התוכניות הן: צמצום צריכה, מיחזור והעלאת מודעות לאחריות סביבתית. עם זאת, באופן יחסי,מעט תוכניות כיום מתמקדות ב"חינוך לקיימות", מושג שלפי משרד החינוך מהווה את מעטפת העל עבור החינוך הסביבתי2.

בנוסף, מערכת החינוך סובלת ממחסור בכוח הוראה המוכשר להעביר את התכנים הרלוונטים ל"חינוך לקיימות"3 .

פרויקט "ערוגה לכל ילד" הוא פתרון מעשי וחיובי המביא את רעיון הקיימות מהלכה למעשה!

הרעיון התחיל מניסוי מקדים, בדרך שהוכיחה את עצמה מעבר לכל דימיון בבית הספר היסודי "נחשוני החולה" , כל תלמיד/ה במסגרת בית הספר, הכין/ה במו ידיו/ה ערוגה. תהליך שכלל:

בחירת קרקע, הכשרת הקרקע, בחירת צמחים, תכנון, זריעה ושתילה, הבנת תהליך הגידול, דישון אורגני, מיחזור וערבוב קומפוסט, השקיה, התמדה וחקירה, ציפייה, התרגשות והמתנה בסבלנות שהצמחים יגדלו, וכמובן היעד הנכסף: קטיף הירקות, תזונה בריאה, והכרה של כ -100 צמחי מרפא.

תכנית הדגל המוצלחת "ערוגה לכל ילד" יכולה להשתלב בקלות, בחן ובקסם בכל בית ספר במערכת החינוך הארצית והעולמית כולה, ובכך להוות פתרון ודרך יישום חוויתית לערכי הקיימות המאוד נחוצים ומבוקשים כיום בחינוך דור העתיד.

תכלית פעילות העמותה היא לעורר השראה בכל ההורים, המורים, מנהלות בתי ספר, מחנכות ותלמידים, לשתול גינות, לגדל את האוכל שלנו בעצמנו ולשמר את הידע החשוב שעבר מדור לדור.

השמחה, שיתוף הפעולה, הבחירה של התלמידים לבלות את ההפסקה בגינה, הנכונות לעזור, ההשקעה, ההתמדה, העידוד היומיומי, התפעלות המחנכות, תמיכת ההורים, כל זאת לצד השתילים שמיום ליום פורחים, הסובלנות והחיוכים של הילדים, – כל אלו ועוד מעידים על הערך החינוכי העצום שקיים ברעיון "ערוגה לכל ילד"! זוהי נקודת אור חיובית לכולנו, מפני שהיא נושאת בחובה תקווה לעתיד טוב יותר.

תקוותנו היא שכולנו ניזכר כמה זה פשוט, חשוב ואפשרי, ללמד את הילדים לטפח, לאהוב ולהעניק תשומת לב לחי, לצומח, לכדור הארץ, ואחד לשני .