איך משתתפים

להתחבר לאדמה ולהרגיש שותפים

אנו ארגון ללא מטרות רווח

בין אם את/המורה , סטודנט/ית, מנהל/תביתספר, תלמיד/ה, או פשוט מביע/ה התעניינות:

יש לנו הרבה דרכים להציע בהן תוכל/י להשתלב בפעילות.

בראש ובראשונה העמותה זקוקה בשלב זה למתנדבים שמוכנים לעזור בכל מיני דרכים, ובעיקר בהפצתה רעיון לשם גיוס תרומות. מפני שרק לפי סכומי התרומות, נוכל לפתח עוד ערוגות.

ללחוץ ["לייק"] או ["+1"] תהיה התחלה טובה ומבורכת, ואנו מחכים שתצרו עימנו קשר לאחר עיון באתר! תודה!

(במידה ואתם כבר מפעילים פרויקט דומה ומעוניינים להציגו באתר זה, נשמחל העניק במה לפרסומו! )

אני כותבת לכם כאמא .

אני מתבוננת בעולם, רואה כיצד הילדים חיים היום.

כמעט ואינם נחשפים לפלא שבפשטות של הקיום שלנו, שהוא מהווה את הבסיס להכל, הבסיס לחיים

זרע, גרגר קטן קשיח ויבש נטמן באדמה, מעט מים, והנה הלא זה פלא! עלים קטנטנים מבצבצים מן האדמה. השמש שולחת את קרניה המאירות והגיבעול צומח, גדל ומתפתח. אוגר כוחו תוחומריהזנהו הנה מציץ לו ניצן, פורח לופרח! וממנו מגיח פרי

עובר לו יום ועוד יום, צריך לחכות בסבלנות עד ההבשלה. אם יקטף הפרי לפני הבשלתו, טעמו מר ואם נחכה יותר מדי, הפרי כבר רקוב. אך ביום הנכון וברגע הנכון הפרי תאווה לעיניים ולחך.

הזרע שזרעת קטן ויבש, טמון בו טעם החיים והלא זהפלא! איך קרה הדבר? איך ממנו הגיח הפרי המוכר והאהוב? האדמה נתנה אתה תזונה, המים את הלחות השמש את החום והיד הקטנה שטמנה את הזרע נתנה את האהבה.

בתוך כך נצור סודה חיים, שלמרות כל הסבר הגיוני ולוגימפעים את הלב ונשאר תמוהה וחסר פשר. בואו ניתן לילדינו את ההזדמנות לגעת בקסם הזה. את האפשרות ליצור אותו ולהתבונן בו בכל שלבי התפתחותו.

בזמן הזה שבו אנו חיים היום, שנדמה שהירקות והפירות גדלים על מדפים בסופרמרקט, שהידיעה שהירק מגיע מהשדה היא איזו ידיעה מעורפלת לעומת המציאות היוםיומית שבה הירקות מגיעים מהמכולת.

בזמן, שבו הטכנולוגיה האנושית המתפתחת כל כך מושכת את המוחות הקטנים והפעלתניים : מחשב, טלויזיה, פלייסטיישן, פלאפון וכבר כמעט ולא נשאר מקום לקצב האיטי והרגוע שבו מתפתחים הדברים בטבע, כמו תהליך הנביטה, הצמיחה, הפריחה ונתינת הפרי של הצמח.

המגע של הילד עם תהליכים כאלה מאד משמעותי בשבילו. למען למידה על העולם הזה שאנו חיים בתוכו, למידה על תהליכי החיים וההתפתחות בטבע. המגע הזה מלמד אותו ערכי סבלנות, עדינות, תשומת לב, נתינה שבסופה קבלה וגם כמובן הסיפוק שביצירה, הסיפוק שבלקטוף אתה פירות מצמח ששתלת, השקית וטיפחת.

העמותה "ערוגה לכל ילד" רוצה להעניק לכל ילד בישראל את ההזדמנות ליצירת מגע מהסוג הזה עם האדמה ועם הצמחים וללמדו את התהליכים הבסיסיים ביותר של החיים שקשורים בגידול צמחים, תוך קבלת הסיפוק שביישום הלמידה.

יעל, אמא.

בית ספר נחשולי החולה.

לסטודנטים/ מדריכים/ מחנכים :

רוצים להיות חלק ממשהו חיובי פשוט ומדהים? רוצים להיות חלק משינויבחינוך?

רוצים לפתח חקלאות אורגנית קיומית?

רוצים לעבוד עם ילדים?

רוצים לשלב הכל יחד? ולהתפרנס מזה?

פרויקט "ערוגה לכל ילד" מציע לכם להשתלב בתהליך מדהים שקורה בבתי ספר יסודיים בישראל!

לטובת כל פרויקט מקומי תוקצה חלק תאדמה בשטח ביה"ס או בסביבתו. את אותה חלקת אדמה יעבדו, יחרשו, יזרע ווישתלו התלמידים במו ידיהם בהדרכת סטודנט/ית שינחה את התהליך (לאחר הסמכה מקצועית דרכנו) ויהווה חלק פעיל בביה"ס.

לכל ילד או קבוצת ילדים תהיה חלקת אדמה בה יזרעו וישתלו פרחים, ירקות, וצמחי מרפא שמהם יוכלו להנות בבוא הזמן ולקחת לביתם.

הפרויקט נוסה וגרף הצלחה רבה בבית הספר נחשוני החולה שביסוד המעלה, ובמקומות נוספים בעולם. מנהלת בית הספר והצוות החינוכי מעידים על כך שהילדים באים לבית הספר בחיוך (!) ורבים מבלים את זמנם הפנוי בטיפול בערוגות במסירות רבה ומפיקים מהן תועלת רבה. לאורך התהליך, הילדים לומדים על אחריות אישית, איכות הסביבה, ערך האדמה, ערך המים, חברויות בין הכיתות, שיתוף פעולה, ועוד ועוד

ניתן לציין גם, שתלמידים המקוטלגים ע"י המערכת כבעלי "הפרעות קשב וריכוז", פשוט פורחים עקב הפרויקט, אליו הם מתעלים את האנרגיה והמרץ שהולך לאיבוד בין כותלי הכיתה.

הורים רבים מעידים שילדיהם הקימו גינות ירקות ותבלינים גם בחצר ביתם, בעקבות ההשראה מבית הספר.

חישבו איזו מהפכה נפלאה ניתן לחולל בזמנינו זה בו ילדים מבלים שעות ארוכות מול המחשב והטלויזיה וחושבים שהחסה גדלה על המדפים בסופרמרקט.

בזמן זה, שבו החיבור בין אדם לאדמה חשוב מאי פעם,

בזמן זה, שהשימוש בריסוסים, חומרי הדברה, הורמונים ושאר "מזיקים" כל כך נפוץ בתעשיית החקלאותו המזון, ובזמן שמחירי הירקות עולים מיום ליום, אנו חייבים לשוב לטבע, ללמוד מחדש כיצד לגדל לעצמנו מזון, להטמיע ערכי תזונה טבעית וחיבור לסביבה, נתינה וקיימות אזורית במערכת החינוך.

אנו מזמינים אתכם להשתלב בפרויקט מיוחד זה, ולהיות מדריכים פעילים באחד מבתי הספר באזורכם!

אנו מזמינים אתכם ליצור קשר ולקבוע ראיון אישי, שלאחריו תעברו השתלמות מעשית בת שלושה ימים, בה תקבלו כלים והכשרה, מענק ותמיכה לפרויקט המקומי אותו אתם תובילו יחד עם ילדי ביה"ס!

אנו מזמינים אתכם להיות חלק ממחר בריא יותר, טבעי יותר וטוב יותר. לכולנו, ובעיקר לילדים.

לברור פרטים נוספים צרו עימנו קשר עוד היום!

קיימות זה אנחנו!

בואו נפעל יחד:

1. לשיפור פני ביה"ס.

2. לכיוון "בית ספר ירוק .

3. להטמעת ערכי תזונה טבעיים והכרת העצים, הירקות, התבלינים, וצמחי המרפא שמהם אנו ניזונים.

4. לחיזוקה עשיה בתחום איכות הסביבה אצל תלמידנו.

5. להקנות "מוסר עבודה" לתלמידים.

6 . ליצירת בסיס לחונכות, חברויות ושיתופי פעולה בין הכיתות השונות.

7. לתת לתלמידים גאווה בבית הספר ותחושת שותפות.

8. לאפשר לתלמידים לקחת אחריות, להנביט, לזרוע, ולטפח משהו בחייהם.

9. להוות דוגמא לקהילה.

10. להיות חלקמה פתרון, ולא מהבעיה

ניתן לתאם ביקורב בית ספר "נחשוני החולה " כדי להתרשם מעוצמת היוזמה והשפעתה החיובית על הווי וסביבת ביה"ס.
אומרים שאין כמו מראה עינייםוכשמתהלכים בשבילים שבין הערוגות תמצאו כאן גם ניחוחות עדינים של המון סוגי פרחים, תכירו מחדש צמחי מרפא ששכחתם את שמם, ותרגישו את טעמם המתקתק של ירקות אורגניים שגידלו הילדים. אתם מוזמנים!
כדי לקבוע פגישה, ולתכנן כיצד אפשר להתחיל פרויקט פשוט וערכי שכזה בבית ספרכם כבר בשבועות הקרובים, ֿניתן ליצור קשר עם מנכ"ל העמותה עמית שוהם בטלפון 0523419013 או דרך דף "צורקשר".