שימור

"זרעי מורשת"

שימור המורשת הגנטית

של צמחי מאכל בישראל

מטרה

ארגון ללא מטרות רווח המשמר את המורשת הגנתית של צמחי מאכל בישראל. שימור זרעי מורשת (Heirloom Seed) בעיקר זרעים שגדלו באזור ים התיכון ויצירת רשת של חברים בארגון המחליפים ומשמרים זרעים.

חזון

שימור המורשת התרבותית, החקלאית והגנטית של ארץ ישראל היא משימה חיונית. עשרות שנים של חקלאות מודרנית גרמו להיכחדותן של זני מורשת רבים  ודחיקתם של זנים אשר עדיין נשמרים אצל משפחות חקלאיות קטנות. ה- Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) חשף ש-75% מהמגוון הגנתי החקלאי נכחד במהלך המאה ה-20.

רקע

ישראל היא מדינה רב תרבותית, היא קלטה קהילות ותרבויות שונות אשר עלו אליה מכל קצוות עולם, לכל תרבות מנהגים שונים ומורשת שונה, אנו רוצים לשמר את הידע החקלאי ומגוון המינים המאפיינים את התרביות השונות. אנו רוצים לשמש כמרכז קהילתי המעודד הבנה והערכה לתרבויות השונות המרכיבות את מי שאנחנו.

בשנים האחרונות מגוו זרעי המורשת בעולם הולך ונכחד לנוכח ההתפתחות של חקלאות מסחרית מודרנית. החקלאות המודרנית מעדיפה אפיונים ספציפיים המתאימים לייצור מסחרי והרבה זנים הוזנחו ונעלמו מההיסטוריה.

הבנק

בנק זרעי מורשת מבטיח את ההמשכיות של המורשת החקלאית שלנו שהיא חלק בלתי נפרד בשמירה על המזון. באמצעות טיפוח ושמירת הזרעים, הבנק מהווה מקום בו הציבור יכול לחוות את שפע המורשת שלנו על כל גיווניה וצבעיה.

בנק זרעי מורשת נאמן ל-3 מטרות עיקריות:

  • לקדם את המורשת החקלאית של העם ושל אדמת ארץ ישראל.
  • לפתח ולמלא את מלאי זרעי המורשת בארץ על מנת שיהיו זמינים לדורות הבאים
  • לעודד את הציבור להיחשף למגוון הזרעים הקיימים ולעלות את המודעות לחשיבות שימורם.

האוסף:

האוסף ישאף להכיל את מכלול זרעי המרושת הקשורים לארץ  ישראל ולאנשיה .זרעים המותאמים גם לסביבה המקומית הם הבסיס להבטחת אספקת מזון.

למאמץ זה בנק הזרע יכלול הזרעים:

  • שגודלו בארץ בעבר הקרוב והרחוק
  • הם מצויים באזור מזרח התיכון
  • עברו בין דורות בישראל במשך השנים
  • הובאו לכאן על ידי משפחות וקהילות שעלו ארצה

תוכנית לחממה אקולוגית לימודית

 תיאור חזון:

חממה חייה לגידול זרעים ושתילים אורגניים למען הדורות הבאים לחלוקה לבתי ספר וגינות קהילתיות.

בשיתוף פעולה עם “עמותתערוגהלכלילד” ובהתאם לחזון של יצירת גינות ירק אקולוגיות ללימוד וחוויה בבתי ספר וגינות קהילתיות שיהיו נגישות ברמה אישית לכל איש איש ילד וילדה במדינת ישראל, ישנו צורך באספקת זרעים ושתילים אורגניים לכל גינות המוקמות בימים אלו ברחבי הארץ, ובדגש על אזור הצפון הקרוב למרכז המיועד. הרעיון שאנו רוצים להגשים בהקדם האפשרי ולהתחיל להפעילו בשיתוף פעולה עם מתנדבים רבים, הינו תכנון בנייה והקמה של אזור חממה חוויתית -לימודית לקבוצות שתפעל למעשה כמשתלה וכבנק זרעים חי לטובת הציבור, ויפעל ע”פ מתכונת של “מועדון חברים” שזכאים ע”פ קריטריונים מוגדרים לקבל מענק זרעים או שתילים מהחממה, לאחר מיונים, בדיקות, אגירה ואחסון קפדניים.  תלמידים, סטודנטים, מתנדבים ומבקרים יוכלו לעזור להפעיל את החממה במקביל בשלבים שונים של היום דרך שיתוף פעולה מבוקר ומנוהל ע”י צוות מקצועי..

·   בנק זרעים חי הציבורי הראשון לזרעי מורשת בישראל:

התכנון הוא לבניית איזור חממות אקולוגיות, מעבדת בדיקות, מחסן גדול ומבנה קירור מותאם לשמירת זרעים בחווה חקלאית של כ 30 דונם, עם אדמה אורגנית שאותה העמותה תחכיר ל20 שנות פעילות, .

תיאור הצורך:

מטרות: לבנות חממה לטובת גידול זרעים אורגניים מקומיים לשמירה לשנים הבאות, בכמות מספקת גם להפצה והחלפה מידי שנה, במטרה לספק זרעים חיוניים, טריים, בעלי ערכי תזונה גבוהים וטבעיים, לבתי ספר, גינות קהילתיות בישראל ובהמשך לכל מוסד המבקש תמיכה מסוג זה. הזרעים יהיו במחיר מסובסד בעלי תו אמינות ובקרת איכות של מומחים בתחום האגרונומיה. הזרעים והצמחים יטופלו באופן שוטף ע"י תלמידי בתי-הספר באזור, בשיתוף סטודנטים מדריכים שיפעלו ע"פ תוכנית מיועדת.  בפיקוחו של איש מקצוע אחראי עם רקע בשימור ואחסון זרעים שיפעל במקום גם כמורה מדריך לקבוצות מבקרים, ינחה פעילות הדגמה שנותנת ידע מעשי לקחת הביתה, ואף יפעיל תחת פיקוחו צוות עובדים המסורים לתחום ובפוטנציאל אף ינהלו עבודות חקר ברמה אקדמית במסגרת עבודתם בחממה.

עמותת "ערוגה לכל ילד" תיקח כל חלק וצעד בתהליך, ביצירת קשר עם כל הגורמים בארץ ובחו"ל, תיאום פגישות, והוצאת המשימה לפועל

.

פירוט ציוד צרכים ועלויות:

על המקום:

פינת טבע קסומה בגליל העליון, מושב שער יישוב, השטח כ-40 דונם אורגנים הנמצא בסמוך לנחל בניאס המגיע במורדות רמת הגולן, המקום ישמש כמרכז ארצי לשימור מורשת החקלאית וישמש כמוקד עליה לרגל לתומכי החקלאות המקיימת. בחווה תמצאו גם: מחסני עיבוד לזרעים, מעבדה, גינות ומרכז מבקרים. החווה תשמש כמרכז ארצי לשימור המורשת החקלאית של ארץ ישראל, ותעבוד לקידום נושאים של קיימות, חינוך בר-קיימא לילדים ונוער, חיזוק כלכלה מקומית, הקמת שוק איכרים, עבודה עם גינות קהילתיות, , לימוד ותמיכה בחקלאים אורגנים פרטיים.