זרעי מורשת

השבה לטבע והעתקה לאתרים חדשים: פעולות יזומות של זריעה, שתילה או העתקה של צמחים בסכנת הכחדה בשמורות, בשטחים פתוחים אחרים או בשטחים משוקמים. דוגמות להשבות או ליצירת מוקדים חדשים בתחום תפוצתו הטבעית של המין הן אירוס הארגמן בפלמ"חים ובניצנים, אירוס שחום בשמורת להב, נופר צהוב בשמורת שניר, נימפאה לבנה בשמורת החולה, נימפאה תכולה בשמורת בלפוריה, פעמונית הדורה בנחל כזיב ושושן צחור בנחל מערות. באופן טבעי, פעולות אלו נחשבות מורכבות ועדינות ביותר ולא תמיד זוכות להצלחה.
שימור צמחים בגני מקלט: יוזמה חדשה יחסית, הפועלת שנים ספורות בישראל. מדובר בגנים לאומיים ובשמורות טבע שאליהם הובאו זרעי צמחים (או שתילים) של צמחים בסכנת הכחדה. שם מנביטים אותם, מגדלים אותם ומייצרים עוד זרעים, כשהמטרה היא בסופו של דבר להשיבם אל הטבע. פעולות אלו מצריכות ניסיון רב, כוח אדם מיומן ותקציב לא מבוטל. גני מקלט מצויים למשל בגנים הלאומיים כגון כוכב הירדן ובחמת טבריה, ובקרוב גם בציפורי. גנים הממוקמים בשמורות מצויים בעין אפק, שמורת החולה (שם משמש הגן צמחי מים וביצה) ועין גדי. גני מקלט נוספים קיימים ברמת הנדיב ובאגמון החולה, בגנים הבוטניים של האוניברסיטה העברית בירושלים (בגבעת רם ובהר הצופים) ובגן הבוטני של אוניברסיטת תל-אביב.

שימור צמחים בבנקי גנים: בנק הגָנים במכון וולקני פועל מאז 2007 בשיתוף עם רשות הטבע והגנים בתחום של שימור זרעים של הצמחים ה"אדומים". בנק הגנים מטפל גם בצמחים אנדמיים לישראל ובצמחים נדירים מאוד, גם אם אינם מוגדרים צמחים בסכנת הכחדה. באוסף זה מצויים, בתנאי קור או יובש, קרוב ל-200 מיני צמחים "אדומים", והיעד הוא שבאוסף יימצאו בעתיד כל המינים מסוג זה. מטרת בנק הגנים הוא לשמר מגוון גנטי רחב ככל האפשר של כל אחד מהמינים.